logo

Şefaatli'ye Hoşgeldiniz.
Tarih: 08-17-2017
Saat: 08:51

Rss
Site Map Contacts anasayfa
Anasayfa » Haber » Yozgat’ta “Tıbbi ve Aromatik” Bitkiler Anlatıldı
Reklam

Yozgat’ta tıbbi ve aromatik bitki üretiminin yapılabilmesinin önünü açmak amacıyla düzenlenen toplantıda, çiftçilere bitkinin özellikleri anlatıldı.

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ziraat Odası ile birlikte Eser Grant Otelde düzenlediği toplantıya konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Haluk Deda, dünya üzerinde 750 bin ila bir milyon arasında bitki türünün bulunduğunu belirterek, “Bunların 500 bini kadarı tanımlanıp, isimlendirilmiştir” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalarda, gıda elde etmek için 3 bin civarında türün kullanılmakta olduğunu hatırlatan Deda, tıbbi amaçlı bitkilerin toplam miktarının ise 20 bin civarında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bileşimlerindeki maddeler sayesinde, hastalıklarımızın tedavisinde kullanılan ve hastalıklardan korunmamıza yardımcı olan bitkileri “tıbbi bitkiler” diyoruz. Bu bitkiler halk arasında ‘Şifalı Bitkiler’ olarak bilinirler. Uçucu yağ içeren ve aromaterapide kullanılan tıbbi bitkilere de

‘Aromatik bitkiler’ diyoruz. Bu bitkilerin beklenen etkiyi gösterebilmesi için; doğru yetiştirilmiş, zamanında toplanmış, doğru yöntemle kurutulmuş, doğru muhafaza edilmiş ve doğru biçimde etken maddesi alınmış olmalıdır. Son yıllarda Tıbbi Bitkiler ve bunlardan elde edilen aktif maddeler üzerinde yapılan çalışmalar ve bu bitkilere olan ilgi çok artmıştır. Bunun nedeni bitkilerden elde edilen ilaç maddelerinin sentetik olanlara göre daha kolay ve ucuz biçimde elde edilmesidir. Ayrıca bitkisel boyalarla boyanan tüm malların daha güvenli ve daha pahalı satılabilmesidir. ”

Deda, bu bitkilerin yetiştirilmesine yönelik olarak başlatılan çalışmalarda Yozgat’ın pilot bölge seçildiğini sözlerine ekledi.

Daha sonra Atatürk Bahçe Bitkileri Merkezi Araştırma Enstitüsü Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Bölümü Başkanı Ahmet Tınaz ve Dr. Ayşe Gün, katılımcılara slayt eşliğinde tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda bilgiler aktardı.

Hiç yorum yapılmamış!

YORUM YAP

İsim:
Email:
Site:
Yorum: