logo

Şefaatli'ye Hoşgeldiniz.
Tarih: 08-17-2017
Saat: 08:43

Rss
Site Map Contacts anasayfa
Anasayfa » Haber » Yozgat’ın ve Şefaatli’nin Yeri
Reklam
yazarYazar: Umut | tarihTarih: 24 Nisan 2011 / 21:33 | etiketEtiketler: , ,


KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ile SONAR Araştırma Şirketi’nin işbirliğiyle hazırlanan “Türkiye Okuma Kültürü Haritası”, 26 ilde, 6 bin 212 kişiyle görüşülerek yapıldı. Ankete katılanların yüzde 84.16’sı, korsan yayını tercih etmediğini söyledi. Araştırmaya göre, yılda ortalama 7.2 kitap okunuyor. Bir seferde en fazla 30 dakika kitap okunuyor. Boş zamanlarda en çok televizyon izleniyor. Düzenli okunan yazar yok.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, yapılan araştırmada Yozgat’taki kitap okurlarının Türkiye geneline parelel en çok ‘Macera’ temalı kitaplar okuduğu saptandı. Kitap okuma konusunda ortaya çıkan bu araştırma sonucu Yozgat kamuoyunu şaşırttı.

Araştırmadan çıkan sonuçlar özetle şöyle:

Rastgele seçiliyor

Araştırmaya katılanların yüzde 45.5’i rastgele kitap seçip, düzensiz okuyor. Yüzde 47.04’ü bir seferde en fazla 30 dakika okuyor. Okuma materyali arasında en çok yüzde 47.11 ile kitap yer alıyor. İnternet kullanımı artmış olmasına rağmen yüzde 82.32’si kitap, dergi ve gazete gibi basılı materyali okumayı tercih ediyor. Türkiye’de her dört kişiden birinin kitap okuma alışkanlığı var. Katılımcıların yüzde 60.83’ü, kitap okumaya zaman bulamıyor. Yüzde 74.72’si okuma alışkanlığını kendi kazanmış.

Edebiyat, din ve eğitim

En çok edebiyat, din ve eğitim konulu kitaplar okunuyor. Yüzde 85.7’si Türkçe yazılmış kitapları tercih ediyor. En çok roman, sonra öykü ve şiir kitapları tercih ediliyor. Yüzde 21.9’u macera, yüzde 18.2’si aşk, yüzde 17.9’u tarihi temalı kitaplar okuyor. Katılımcıların yüzde 61.5’i en çok tavsiye edilen kitapları okuyor. Yüzde 84.21’i düzenli olarak bir yazarı okumuyor. ‘Düzenli bir yazar okurum’ diyenler ise, Ömer Seyfettin, Ayşe Kulin, Orhan Pamuk gibi yazarları tercih ediyor. Kitabevi seçiminde de tercih yapılmıyor. Yüzde 82.9’u kitabı satın alarak okuyor. Yüzde 47.4’ünün kütüphane kullanma alışkanlığı yok.

İstanbul ve Hakkâri ‘aşk’ okuyor

İstanbul, Hakkari, Van, Bitlis ve Muş, ‘aşk’, Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat ‘polisiye’, Siirt, Batman, Şırnak ve Mardin, ‘psikoloji’ temalı kitap okurken Aralarında Yozgat’ın da bulunduğu 48 İl’de genellikle ‘Macera’ türünde kitaplar okunduğu belirlendi.

Hiç yorum yapılmamış!

YORUM YAP

İsim:
Email:
Site:
Yorum: