DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Yozgat 10°C
Yağışlı

YOZGAT İHRACATTA 73. SIRADA

YOZGAT İHRACATTA 73. SIRADA
09.06.2020
954
A+
A-

CHP YOZGAT MİLLETVEKİLİ ALİ KEVEN YANITLAMASI TALEBİYLE TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN’A VERDİĞİ SORU ÖNERGESİNE GELEN CEVABI YAYINLAYARAK AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

İHRACATTA 73. OLAN YOZGAT’A ÖZEL TEŞVİK SİSTEMİ GETİRİLMELİ

Chp Yozgat milletvekili Ali Keven’in açıklamaları şöyle :

Yozgat ilimizin 2019 yılı ihracat rakamı 13,5 milyon dolardır. Bu rakamla Yozgat 81 il arasında maalesef 73. Sıradadır. Çünkü Yozgat’ta yıllardır ısrarla uygulanmaya çalışılan bölgesel kalkınma planı istenilen kalkınmayı sağlatamamıştır. Yozgat’ın komşusu olan Çorum’un ise 2019 yılı ihracat rakamı 1,5 milyar dolardır ve 17. Sıradadır. Elbette her ilin kalkınması, her ilin ihracat rakamının en az bu kadar olması temennimizdir. Çünkü 62 adet ilin ihracat rakamı ne yazık ki 1 milyar doların altındadır.

Yozgat ihracatta ki 13,5 milyon dolarlık payıyla 73. Sırada yer almaktadır. Artvin 63., Hakkari ise 64. Sırada olup Yozgat’ın üstünde yer almaktadır. İşsizlikte, gelir adaletsizliğinde ve verdiği göçte ilk sıralarda olan Yozgat ilimizin kalkınmada en ayrıcalıklı illerin arasına dâhil edilmesi gerekmektedir. Yozgat geçen yıl için negatif yüzde 17’lik göç hızıyla 64. Sıradadır. Yozgat’a özel teşvik sistemi getirilmediği sürece bu sıralamalardan kurtulamayız.

Bölgesel değil sektörel kalkınmanın hayata geçirilmesi ve özellikle Yozgat’ta gıda üretimi, süt ürünleri üretimi, paketlenmiş bakliyat üretimi, tuğla-seramik ürünleri üretimi, seracılık, tohumculuk, hayvancılık ve hayvancılıkta aile işletmeleri gibi konuları gündeme alarak bu sektörlere yoğun destek verilmelidir. İlimizin ihracatta ki rakamıyla ilgili yerel kurumlarla birlikte bir acil eylem planı hazırlanması önem arz etmektedir. Yozgat’ın ihracat rakamını 1 milyar doların üzerine çıkartacak beş yıllık acil eylem planı hazırlanmalıdır.

Yozgat en yakın olan komşusu Çorum ile kıyaslandığında 2019 ihracat rakamında büyük farkların olduğu ve Yozgat’ın tam 114 katıyla Çorum’un 1,5 milyar dolarlık bir ihracat rakamına ulaştığı görülmektedir. 2015 yılına bakarsanız Çorum 333 milyon dolarlık ihracat ile 28. Sırada, Yozgat ise 11 milyon dolarlık ihracat ile 72. Sırada yer alıyor. 2019 yılına geldiğimizde Çorum 17. Sıraya yükseliyor. Yozgat ise 73. Sıraya geriliyor. Bunun hesabını Yozgat’ın yıllarını heba eden siyasetçiler ve bürokratlar halka vermelidir.

13.5 milyon dolar ihracat yapan Yozgat’ı, 44 milyon dolar ihracat yapan Hakkâri’nin gerisinde koyanlar bu halka hesap vermelidir. Komşumuz olan yarı büyüklüğümüzde ki Kırşehir ihracatta 223 milyon dolar ile 38. Sıradayken, Yozgat’ı 13.5 milyon dolar ile 73. Sırada bırakanlar bunun hesabını vermelidir.

Hamasi siyasete gelince varsınız, ötekileştirmeye gelince varsınız ama Yozgat’ı kucaklayıp ihracatta kalkınmada üst sıralara çıkarmaya gelince yoksunuz. Bu büyük bir vebaldir. Yozgat’tan göç eden insanların, Yozgat’ta yaşayıp kalkınmadan payını alamayan insanların vebali var!

Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan vermiş olduğum soru önergemi yanıtladı. Bu yanıta göre mal ihracatına yönelik devlet desteğinden Yozgat’a 2013-2018 yıllarında toplam 450 bin lira, 2019 yılında ise 282 bin lira ödenmiştir. Ayrıca son 5 yılda 6 adet bilgilendirme semineri düzenlenmiş ve sadece 132 kişi katılım sağlamış. Elbette yerel girişimcilere de daha fazla ilgi göstermeleri adına büyük iş düşüyor. Ancak gerçekleştirilen bilgilendirme seminerleri artırılmalıdır. Yozgat’ta zaten az sayıda bulunan girişimcilere daha fazla destek paketi sunulmalıdır, sayıları artırılmalıdır. Ayrıca seçildiğim günden beri gündemde tuttuğum İstanbul Yatırımcı Destek Ofisi’nin biran önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Sayın Bakan’ın kurulması için söz verdiği Yozgat İhracat Destek Ofisi’nin ise takipçisi olacağım.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.