logo

Şefaatli'ye Hoşgeldiniz.
Tarih: 09-20-2017
Saat: 01:19

Rss
Site Map Contacts anasayfa
Anasayfa » Haber » Sorgun Şeker Fabrikası Özelleştiriliyor.
Reklam
yazarYazar: Umut | tarihTarih: 14 Eylül 2011 / 19:12 | etiketEtiketler: , ,

  Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) Sorgun Şeker Fabrikası’nın da içinde bulunduğu Portföy B ve Portföy C şeker fabrikalarının özelleştirilmesi amacıyla ihaleye çıkmasına Şeker-İş Sorgun Şubesi Başkanlığı tepki gösterdi.

Şeker-İş Sorgun Şubesi Başkanı Ömer Macit yaptığı açıklamda, tüm dünya ülkelerinin açlıkla mücadele ettiği, artan savaşlar, ekonomik kriz ve doğal afetlerin yol açtığı tahribatlarla baş etmenin yollarını aradığı bir dönemde Türkiye’de bazı gerçekçeleri yok sayılarak, kalıcı çözümler yerine kısa vadeli önlemlere gidildiğini savundu.

Macit, “Maalesef ülkemiz tabiri caizse günü kurtaran ideolojilere teslim olumuştur. Bunlar arasında artan Özelleştirme uygulamaları ilk sırada yer almaktadır. Bu kapsamda uygulanmaya çalışılan mantık dışı Özelleştirme girişimlerine yıllar önce maruz kalan Türkiye Şeker Fabrikaları A. Ş. yeniden gündeme alınarak özelleştirilmeye çalışılmaktadır” diye konuştu.

Macit, ÖİB tarafından Elazığ, Malatya, Erzincan, Elbistan şeker fabrikalarının yer aldığı portföy B grubu ve Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum, Çarşamba şeker fabrikalarının bir bütün halinde “Satış yöntemi Varlık Satışı” şeklinde uygulanarak “pazarlık usulü” ile özelleştirileceğini öğrendiklerini kaydetti.

Son yıllarda artan ithalat rakamları ve benimsenen dışa bağımlı büyüme modelinden kurtulmanın tek yolunun yerli üretimden geçtiğinin farkına varan siyasi otoritenin, geçtiğimiz günlerde yerli ürün kullanılmasının desteklenmesi adına bir genelge yayımladığını anımsatan Macit, şunları kaydetti:

“Hükümet yerli üretimden doğan katma değerin ülkemize kazandırılması yönünde önemli bir adım attı. Şeker sektöründe son 7-8 yıl içinde yaşanılan değişimleri tanımlamak ve anlamaktan yoksun ÖİB ezber kalıplara dayalı açıklamalarla, kamuoyu ve siyasi karar vericileri bile bile yanıltmayı dahi göze alarak gerçekleri çarpıtmaktadır.

Avrupa Birliği’nin, başarısız olduğu son yayımlanan raporlarla ortaya konan şeker reformunu başarı hikayesi olarak sunan Özelleştirme otoritesi, yapılacak özelleştirmeler sonrasında pek çok şeker fabrikasının kapanacağını binlerce işçinin ve çiftçinin işsiz kalacağını ama bunu ekonominin gereği olduğunu rahatlıkla savunabilecek kadar, akla ve vicdana aykırı düşüncelerle adeta cinnet iklimine girmiş ve buradan çıkamamıştır. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde yürütmekte olduğumuz hukuki ve meşru mücadelemiz çerçevesinde, Özelleştirme otoritesinin hukuka ve kamu yararına aykırı her kararını geçmişte olduğu gibi, günü gününe takip edeceğimizi bildirmek isteriz. “

Hiç yorum yapılmamış!

YORUM YAP

İsim:
Email:
Site:
Yorum: