logo

Şefaatli'ye Hoşgeldiniz.
Tarih: 08-17-2017
Saat: 09:02

Rss
Site Map Contacts anasayfa
Anasayfa » Haber » Şefaatli’ye Yüksek Hatlı Tren
Reklam
yazarYazar: Umut | tarihTarih: 14 Mayıs 2011 / 14:58 | etiketEtiketler: , ,

Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, karayollarında 3 bin 778 tane şantiyeleriyle birlikte demiryolu, havayolu, liman işletmelerinin bulunduğunu, bunların kontrolü için sürekli hareket halinde olduklarını söyledi.

Bakan Soluk, bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Ankara’dan Sivas’a giderken uğradığı Yozgat’ta, Vali Necati Şentürk, AK Parti Grup Başkanvekili ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Belediye Başkanı Yusuf Başer, AK Parti Yozgat Milletvekili Osman Coşkun, AK Parti Yozgat İl Başkanı Fahri Açıkgöz tarafından karşılandı.

Yozgat Valiliğini ziyaretinde açıklamalarda bulunan Bakan Soluk, Yozgat’ın 7 tane il ile komşu olmasına, İpekyolu güzergahında bulunan kuzey, güney, doğu, batı geçişinde odak noktası oluşturmasına rağmen, çevre il ve ilçeleriyle bölünmüş yol bağlantısı bulunmayan nadir illerden birisi olduğuna dikkat çekti.

“Bir yerlere ulaşabilmemiz için yerinde durmayan, bütün mesai arkadaşlarımızla, yaklaşık 170 bin kişi ile hareket halinde olan bir ekibiz” diyen Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, şöyle konuştu:

“Şu anda da mevsim itibariyle kıştan çıktığımız için şantiyelerimizin açılıp, açılmadığını, ihtiyaçları nelerdir, hangi bölgede hangi şantiyemizde iş başlamıştır, başlamamışsa sıkıntısı nedir? Bunları kontrol için aşağı yukarı 50’nin üzerinde ilimizi gezdik, kontrol amaçlı gittik. Bundan sonra kalan illerimize de gitmeye devam edeceğiz. Çünkü bizim sadece karayollarında 3 bin 778 tane şantiyemiz var, bunun yanında demir yollarımız var, hava yollarımız var, liman işletmelerimiz var, bunların hepsinin kontrolü için sürekli hareket halindeyiz. ”

-HIZLI TREN PROJESİ-

Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, tren yolunda Yozgat’ta merkez oluşturulacağını vurguladı.

Yozgat’ta yapımı devam eden İpekyolu Hızlı Tren Projesinin sadece

“Ankara-Sivas hattı” olarak adlandırıldığını hatırlatan Bakan Soluk, bunun sadece proje olduğuna dikkat çekerek, şu bilgileri verdi:

“Şefaatli’den Kayseri’ye demiryolu bağlantımız zaten var. Yerköy’den itibaren Kayseri’ye kadar olan bölüm Yüksek Hızlı Treni olacak. Orada kalmayacak, nereye gidecek? Nevşehir, Aksaray’dan Konya’ya bağlanacak, Konya’dan Karaman, Ulukışla, Gaziantep, Halep’e bağlanacağız. Konya’dan Antalya’ya bağlayacağız. Ankara Polatlı üzerinden İzmir’e bağlayacağız, Bursa’ya bağlayacağız, örümcek ağı gibi. Karayollarında direksiyonu kırdığınızda gidebildiğiniz güzergahlara kısmet olursa kısa ve orta vadede, buradaki hedefimiz 15 bin kilometredir, bunun 10 kilometresi hızlı tren, 4-5 bin kilometresi yük ve konveksiyoner hat- demiryolu ağı ile gidebileceğiz. ”

Bakan Soluk, Ankara-Tiflis bağlantılı Yüksek Hızlı Tren Projesinin ilk ayağını oluşturan Ankara-Yozgat-Sivas arasında çalışmaların ihalesinin yapıldığını, Ankara-Kırıkkale-Yerköy bölümünün ise ayrı projelendirilerek, yapılması konusunda çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Projenin Yerköy-Yozgat arasında hattın zeminden dolayı 10 kilometre kuzeye kaydırıldığını, buna bağlı olarak Sorgun-Akdağmadeni arasındaki sapmanın ise farklı ve yanlış yorumlandığını dile getiren Bakan Soluk, şöyle konuştu:

“Yerköy-Yozgat arasında yerleşim merkezi olmadığı için bunu hiç kimse dillendirmedi. Bu tarafta yerleşim merkezi olunca, o zeminden dolayı güzergahtaki kaçışımız değişik anlamlara çekildi. Oysaki asla kasıt söz konusu olamaz, biz yatırımcıyız coğrafyanın elverdiği ve ekonomik olan yer bir numaralı tercih edeceğimiz yerdir. Zeminden dolayı Yerköy-Sivas arasında sağlıklı gidemedik.

Şu anda Yıldızeli-Tokat kavşağında projelendirme yapıyoruz. Maalesef orada da alevminyumların olduğu bölgeye rastladık, yumuşak bir zemine denk geldik, orada buradaki kadar sıkıntımız söz konusu değil, kısa bir mesafe. Bu projeyi ikiye bölmeyi düşünüyoruz, Yerköy-Kırıkkale arası bir proje, Kırıkkale-Ankara arası bir proje olarak ayrı çözmeyi düşünüyoruz. Arkadaşlarımız bunun üzerinde çalışıyorlar.

Projelerimiz bitme aşamasına geldi, yalnız Elmadağ’da 20 kilometrelik bir alanda arayış içerisindeler, o tarafa mı kaçalım, bu tarafı mı kaçalım? Eminim en kısa zamanda bu sorunda çözülecek. Bu durum Ankara-Yozgat-Sivas arası hızlı tren projesinin 2015 yılındaki açılışını etkilemeyecektir. ”

-TARİHİ KÖPRÜLER VE YOL ÇALIŞMASI-

Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, İpekyolu güzergahında bulunan tarihi köprülerde, bakım, onarım, restorasyon çalışmalarının süratle devam etiğini, tarihi köprüleri ayakta tutma çalışmalarının her zaman devam edeceğinin altını çizdi.

Bölgedeki yolların istenilen nitelikte olmadığını anlatan Bakan Soluk,

“Kayseri Karayolları Bölge Müdürlüğümüz Delice’den bu tarafa doğru 122 kilometre sıcak asfalt dökecek, ihalesini yaptı, buradan Sivas tarafına da 106 kilometre sıcak asfalt, onun da bu sene ihalesi yapılacak. Yani biz bu bölgede toplam 220 kilometre sıcak asfaltı bitirmiş olacağız. 3 yıl içerisinde ülke genelinde 7 bin kilometre otoyol yapacağız” diye konuştu.

-Yozgat’IN ÇEVRE İLLERİYLE BAĞLANTISI-

Yozgat il sınırları içerisinde kontrol edecekleri bin 23 kilometre yol ağının bulunduğunu, bunun bir bölümünün devlet yolu, bir bölümünün de il yolu olduğunu kaydeden Soluk, devlet yollarının bir bölümünün bölünmüş yol olduğunu ifade etti.

Soluk, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yozgat’ta acil eylem planı içerisinde yaklaşık 300-322 kilometre bölünmüş yol vardı, bu bölünmüş yola ulaşılmış durumda. Şu anda bunun 45 kilometresi 2003 yılı öncesinde yapılmış, 279 kilometresi ise 2003 ile 2010 yılı sonu ile tamamlanarak, trafiğin hizmetine verilmiştir. Yozgat’ta arkadaşlarımız 63 kilometrelik bir güzergah daha çıkarmışlar, böylelikle Yozgat il sınırları içerisinde bölünmüş yol mikaları 385 kilometreye çıkmıştır. Bu 385 kilometrelik kesime ulaşabilmemiz için 63 kilometre yerimiz var, bunun 31 kilometresinde çalışmalar devam ediyor, 32 kilometrelik alanı da projelendiriliyor.

Yozgat, 7 tane ile komşu durumunda. İpekyolu güzergahında bulunan, kuzey, güney, doğu, batı geçişinde bir odak noktası oluşturmasına rağmen 7 tane komşu olduğu ilin hiç birine, hiçbir ilçesiyle bölünmüş yollarıyla bağlantısı olmayan nadir illerimizden biridir. Bu 2010 itibariyle aralık ayında zorlamayla Sivas’a bölünmüş yolla biraz kusurlu olarak bağlanmış oldu. Yine 2010 yılının Haziran ayında Yozgat’ı Kırıkkale’ye bölünmüş yolla bağladık. Bu sene Sarıkaya, Sorgun, Boğazlıyan Kayseri’ye bağlanacağız. Kayseri bölgemiz kendi kesimini Alaca üzerinden tamamladı, fakat Çorum tarafından Samsun bölgesi Alaca’yı tamamlayamadı. Onunda bu sene tamamlanacağını tahmin ediyorum. ”

Bakan Soluk, bir süre Valilikte dinlendikten sonra Sivas’a geçti.

Hiç yorum yapılmamış!

YORUM YAP

İsim:
Email:
Site:
Yorum: