logo

Şefaatli'ye Hoşgeldiniz.
Tarih: 08-17-2017
Saat: 08:41

Rss
Site Map Contacts anasayfa
Anasayfa » Haber » Seçim Analiz
Reklam
Kategori: Haber

Seçim Analiz

yazarYazar: Umut | tarihTarih: 13 Haziran 2011 / 1:25 | etiketEtiketler:

İç Anadolu Bölgesi Sonuç Değerlendirme:

Konya ve Yozgat’ın 2’şer, Çankırı, Çorum, Kırşehir, Sivas, Aksaray, Karaman, Kırıkkale İllerinin 1’er Azaldı. Anakara’nın 2 Kayseri’nin ise 1 Milletvekili Arttı.11 Milletvekili Azalırken İç Anadolu Bölgesinden 3 Milletvekili Arttı.

Bu Veriler ile Birlikte Partilerin Değerlendirmelerini Yapalım.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)

AKP 2007 Sonuçlarına Göre Göçlerinde verdiği Nüfus Düşüşünden Kaynaklanan Sebeple İç Anadolu’dan Diğer Seçime Göre Daha Az Vekil Çıkarması Ön Görülen AKP 64 Vekil Sayısını 62 ile Bularak Fazla Kayıp Yaşamadı. Diğer Partilerin Teşkilat Yönünden Yetersiz Durması ve Halk ile Yerel Teşkilatlanma Sağlanamaması AKP’yi İç Anadolu’nun Bütün İllerinde Birinci Parti Yaptı.

AKP Yönetimi Başarılı Bir Dönemi Geride Bırakarak Önemli Bir Oy ve Kitle Yakaladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Karizması ile Arkasında Müthiş Bir Rüzgâr Alan AKP Anadolu’nun Ortasını Kasıp Kavurdu. Doğru Yol Partisi ile Anavatan Partisinin Dağılmasının Ardından %4,5 Gibi Bir Oyu %47 Katan AKP Az Miktarda 2007 Kitlesinin %1 Kaybetmesine Rağmen %50 Oyun Bularak Seçim Stratejisini İyi Kurgulayıp Düzenleyerek Önemli Bir İş Yaptığını Bütün Kamuoyuna Gösterdi.

AKP’nin 2 Vekil Kaybı Hesap da Olmayan Bir Olaydı. Yozgat ve Niğde’de Süpürmesi Beklenen AKP Yozgat’ta MHP’ye Niğde’de CHP Takıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)

CHP 2007 Sonuçlarına Göre Başarılı Kemal Kılıçdaroğlu Çıkışına Göre Başarısız Bir Seçim Yaşadı İç Anadolu’da. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yaptığı Miting ve Gezi ile Yapısal Değişiklerle Beraber Bazı İllerde Vekil Çıkarmayı Bekleyen CHP Umduğunu Bulamadı. Özellikle Yozgat’tan Vekil Bekleyen CHP Yeterli Olarak Oy Alamayınca Vekil Çıkaramadı.

CHP Meclise Giren Üç Partiden Biri Olarak Artık Değişim Sinyallerini Tabanda da Göstermezse Cumhuriyet Halk Partisi Beklenen İktidar Yolunu Ertelemiş veya Ötelemiş Olur.

CHP Bu Seçimde Ne Yaparımda İç Anadolu dan Oy Alamam Diye Bir Program Hazırlasa Bu Uyguladıklarını Yerine Daha Hafif Politikalar Yazarlar Kesinlikle. CHP’nin En Büyük Yanlışı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hakkâri Mitingi Olmuştur. Sözleri Çarpıtılsa da Kemal Kılıçdaroğlu Kesinle Büyük Hata Yaptığını Yozgat Mitinginde Anlamıştır lakin işin Geç Olduğunun da farkındaydı. CHP Yönetiminin ve Tabanının Sabredip ve Kemal Beyi Başta Tutup Devam Etmesi Bir Çok Düzensizliği CHP’de Çözecektir.

CHP 14 Vekil Çıkardığı 2007 Seçimlerinden 2 Vekil Daha Fazla Çıkararak 16 Vekile Ulaştı.

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)

MHP 2007 Seçimlerinde 15 Milletvekili Çıkarmasına Karşın Bu Seçimlerde Ağır Bir Darbe Aldı. İç Anadolu Bölgesinde Umduğunu Bulamayan Sadece 9 Vekil Çıkartarak Partiler İçinde En Büyük Düşüşü Yaşadı. Büyükşehirlerde(Konya:2,Kayseri:1,Eskişehir:1,Ankara:4) 8 Milletvekili Çıkaran MHP

Diğer illerde Vekil Çıkarmayarak Büyük Hayal Kırıklığı Yaşadı. Yozgat Dışında Hiçbir İlde Başarılı Olamayan MHP Bu Durumu Yeterince Düşünüp Analiz Ederek Sorunu Çözmesi Gerekmektedir. İç Anadolu’da Olumsuz Bir Devlet Bahçeli Portresi İnsanların Kafasına Yerleşmiş Durumda MHP Sempatizanlarını Kavga kar Düzene Ayak Uyduramayan Anti-patik Kişilikler Olarak Gösterenler Yüzünden MHP Yeterince Oyu Alamamış ve Orta Anadolu’da Alınan Oyu da düşmüştür.  MHP Yıllardır Ödün Vermediği Milliyetçi Duygularını Az Söylem Haline Getirip Ülke İçin Ekonomik Planlar Yaparken Parti Programı Dâhinde Parti Beyannamesini Bilmeyenler ile yani Yanlış Kişiler ile Yola Çıkarak MHP Başta Kaybetmiş, Üstü Kaset Komplosu Yemiş Ardından da Hopa ve Diyarbakır Olayları Yaşanmış MHP‘nin Oyu Düşürülmüştür. Milliyetçi Hareket Partisi Tamamen Enver Paşa’nın Harmanladığı Ülkü Fikrinin Üstüne Kurulmuş Partidir. MHP ve Ülkü Ocakları Köklü Bir Değişikliğe Giderek Bir Çok İsimin Üstüne Çizik Atarak Yeniden İktidar Ortağı veya İktidar Olacağı Günleri Görmek Yakındır. MHP Sağ Duyulu ve Derin Bir Temizlikli Bir Çok Kişinin Parti ile irtibatını Kopartması Önemli Bir Yükselişe Geçer Sevgi Dr Devlet Bahçeli ile Devam Ederek Devlet Beyin Sevecen ve iş bilir Yönünü İç Anadolu Halkına Göstermek MHP’yi Yükselterek İktidara Taşır.

3 Farklı İsimden 3 Farklı Yorum

Ak Parti Seçimi Kazandığı İçin Yaptırdığımız Yorum Sade Oldu.

CHP Normale Yakın Oy Aldığını İçin Yaptırdığımız Yorum Net Oldu.

MHP Seçimden Olağan Dışı Bir Yorum Aldığı İçin Yaptırdığımız Yorum Biraz Sert Oldu.

Bizim Tafrasız Olduğumuzu Unutmamanız Dileği ile Seçimin Vatanımıza Hayırlı Olmasını Cenabı Haktan Diliyor Sizleri Sevgi ile Selamlıyoruz.

 

Partilerdin İç Anadolu Bölgesinde Çıkardığı Vekil Sayası:

Ankara Vekil Sayısı:31

AKP:17

CHP:10

MHP:4

Konya Vekil Sayısı:14

AKP:11

CHP: 1

MHP:2

Kayseri Vekil Sayısı:9

AKP:7

CHP:1

MHP:1

Eskişehir Vekil Sayısı:6

AKP:3

CHP:2

MHP:1

Sivas Vekil Sayısı:5

AKP:4

CHP:1

MHP:0

Yozgat Vekil Sayısı:4

AKP:3

CHP:0

MHP:1

Niğde Vekil Sayısı:3

AKP:2

CHP:1

MHP:0

Nevşehir Vekil Sayısı:3

AKP:3

CHP:0

MHP:0

Kırıkkale Vekil Sayısı:3

AKP:3

CHP:0

MHP:0

Aksaray Vekil Sayısı:3

AKP:3

CHP:0

MHP:0

Karaman Vekil Sayısı:2

AKP:2

CHP:0

MHP:0

Çankırı Vekil Sayısı:2

AKP:2

CHP:0

MHP:0

Kırşehir Vekil Sayısı:2

AKP:2

CHP:0

MHP: 0

 

TOPLAM:87 AKP:62 CHP:16 MHP:9

Hiç yorum yapılmamış!

YORUM YAP

İsim:
Email:
Site:
Yorum: