logo

Şefaatli'ye Hoşgeldiniz.
Tarih: 08-17-2017
Saat: 08:42

Rss
Site Map Contacts anasayfa
Anasayfa » Haber » Kooperatif Borçlarını Ödeyemeyen Çiftçiye Yapılandırma
Reklam


Yozgat Valiliği, tarımsal amaçlı kooperatif ve üyelerine ait ödemesi geçmiş borçların yeniden yapılandırılmasına imkan tanındığı duyurusunu yaparak, yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin tarım il müdürlüğüne başvuru yapmalarını istendi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının, Tarımsal Amaçlı Kooperatiflere Kullandırılacak Kredilere İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin, Resmi Gazete’de yayımlandığı, yönetmeliğe, “Muaccel hale gelen borçların yeniden yapılandırılması” başlıklı geçici maddenin eklendiği hatırlatıldı.

31 Aralık 2010 tarihinden önce kullandırılan ve kanun yayınlandığı tarih itibarıyla muaccel hale gelen kredi alacaklarının yapılandırma başvurusu yapılması halinde, belirlenen kriterlere göre tespit edilen borcun her yıl bir taksit olmak üzere 5 eşit taksite bölüneceği vurgulanan açıklamada, “Taksitler, bakiye anapara borcuna taksitin ödeme tarihine kadar geçen günler için yapılandırma tarihinde Bakanlıkça belirlenen oran üzerinden faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle birlikte tahsil edilecek” denildi.

İlk taksitin son ödeme tarihinin 15 Eylül 2011 olarak belirlendiği vurgulanarak, geçici maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 8 ay içinde tarım İl Müdürlüklerine müracaat ederek, sözleşme imzalayanların yapılandırmadan yararlanacakları bildirildi. Yapılandırma işleminin, borcun mevcut maddi ve şahsi teminatının sukutunu icap ettirmediği gibi, borçlunun müşterek borç ve müteselsil kefillerine de kefaletten çekilme hakkı vermeyeceğine dikkat çekildi.

Yapılandırmadan yararlanmak için müracaat ederek, sözleşme imzalayan kooperatif veya ortakların borçlarının, muacceliyet hesaplarından çıkarılarak tekrar vadesi gelmeyen hesaplara aktarılacağı, haklarında başlatılan kanuni takibatın da durdurulacağı ifade edildi, “Ancak, ödeme planına bağlanan borçla ilgili olarak vadesi gelen kredi taksitlerinden herhangi birinin vadesinde ödenmemesi durumunda ilk kanuni takibat hesaplarına geri dönülecek. Bu maddeden yararlanarak borcu yapılandırılan kooperatiflere, Bakanlık tarafından yeniden kredi verilebilecek” uyarısı yapıldı.

Hiç yorum yapılmamış!

YORUM YAP

İsim:
Email:
Site:
Yorum: