logo

Şefaatli'ye Hoşgeldiniz.
Tarih: 08-19-2017
Saat: 06:44

Rss
Site Map Contacts anasayfa
Anasayfa » Haber » Kırsal Kalkınma Yatırımlarına 1.2 Milyar Euro Destek Verilecek
Reklam


İçerisinde Yozgat’ın da Bulunduğu Afyon, Amasya, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Şanlıurfa, Samsun Sivas, Tokat, Trabzon illerine 1.2 Milyar Euroluk Destek Paketi Hazılandı.

Ankara aday ve potansiyel aday ülkelerin katılıma yönelik hazırlıklarına destek sağlamak amacıyla Katılım Öncesi Yardım Aracını (IPA) oluşturduğunu bildirdi. IPA’nın Kırsal Kalkınma (IPARD) fonlarının kullanımı için AB Komisyonunun 29 Ağustos 2011 tarih ve C(2011) 6079 sayılı kararı ile yetki devri alındığının belirtildiği açıklamada, böylece, programdaki şartları taşıyan işletme sahipleri ve yatırımcıların IPARD Programı Kırsal Kalkınma desteklerinden faydalanabilecekleri belirtildi.

İlk aşamada 17 ilde ve 3 tedbir için proje teklifleri alınmaya başlandı. IPARD programı kapsamında faydalanıcılara, 874 milyonu Avrupa Birliği katkısı olmak üzere toplam 1 milyar 165 milyon euro destek verilecek. Kullanıcı katkısı ile yaklaşık 2.5 milyar euro’luk yatırım potansiyeli oluşturulacak.

Kalan illerin ve tedbirlerin akreditasyon çalışmaları ile tarım-çevre ve yerel kalkınma stratejilerinin hazırlanması tedbirlerini içeren ikinci aşama çalışmaları ise devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında toplam 42 ildeki projeler desteklenecek.

IPARD Programı desteklerinden faydalanmak isteyen işletmelerin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu Tarım ve kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK) başvurmaları gerekiyor

Hiç yorum yapılmamış!

YORUM YAP

İsim:
Email:
Site:
Yorum: