logo

Şefaatli'ye Hoşgeldiniz.
Tarih: 08-17-2017
Saat: 08:47

Rss
Site Map Contacts anasayfa
Anasayfa » Haber » İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Yozgatta Konak Yaptırıyor
Reklam

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Yozgat eşrafından dedesi Hacı Aziz Bey’in yaptırdığı ve bir kısmı günümüze ulaşabilen tarihi Ağvanlıoğlu Hacı Aziz Konağı’nı, tarihi kaynaklara sadık kalarak yeniden inşa ettiriyor.

Bozok Üniversitesi’ne hediye edilecek olan 1800’lü yılların ortalarından kalan konağın projesi IRCICA Mimari Kültür Mirası Bölümü Başkanlığını da yürüten ünlü Boşnak mimar Amir Pasiç ve ekibi tarafından çizildi.

Eski resim, fotoğraflar kullanılarak ve binanın yıkılmadan önceki halini hatırlayan kişilerle konuşularak yeniden oluşturulup çizilen tarihi konağın aslına uygun inşasına bu yaz başlanacak. Ağvanlıoğlu Hacı Aziz Konağı, 2 Mayıs günü yapılacak bir törenle Bozok Üniversitesi’ne bağışlanacak.

Bozok Üniversite Senatosu’nun 28 Nisan tarihinde aldığı karar sonucu İKT Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu tarafından bağışlanacak konağın adı ”İhsanoğlu Kültür ve Araştırma Merkezi” olacak.

Yıllardan beri süre gelen yoğun iş programından vakit bulduğu tek hobisi koleksiyonerlik olan İhsanoğlu’nun, bu sebeple çok büyük bir kütüphanesinin bulunduğu biliniyor.

İhsanoğlu, 10 binin üzerinde kitap, hat ve el yazmalarından oluşan kütüphanesinin yanında sanat eserleri ve kendisine devlet başkanları tarafından takdim edilen nişan ve hediyeleri de kurulacak olan kütüphane ve müzeye bağışlayacak.

İhsanoğlu Kültür Merkezi, kütüphane, müze ve hizmet binası olmak üzere üç ana bölümden oluşacak. Bodrum, zemin ve üst katla beraber 3 kat olacak konağın içinde müze bölümü, çok amaçlı salon, sergi galerileri, okuma odaları, arşiv ve depo bulunacak.

İhsanoğlu’nun 2 Mayıs Pazartesi Bozok Üniversitesi’nde imzalayacağı protokol öncesinde kendisine Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnci Varınlı tarafından saat 14.00’de yapılacak bir törenle fahri doktora ünvanı verilecek.

Hiç yorum yapılmamış!

YORUM YAP

İsim:
Email:
Site:
Yorum: