logo

Şefaatli'ye Hoşgeldiniz.
Tarih: 08-17-2017
Saat: 08:53

Rss
Site Map Contacts anasayfa
Anasayfa » Haber » Hububata Zarar Veren Süneye Karşı Mücadele Başladı
Reklam
yazarYazar: Umut | tarihTarih: 10 Mayıs 2011 / 23:42 | etiketEtiketler: ,


Yozgat Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, hububatın verim ve kalitesini düşüren zararlıların başında gelen süneye karşı mücadele çalışmalarına başladı.

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri sünenin kışı dağlarda meşe, geven, kirpi otu gibi bitkilerin içinde geçirdiğini belirterek, “İlkbaharda hava sıcaklığı 15 dereceye kadar ulaşınca tarlalara, ekili hububat alanlarına göç eder. Burada beslenir çiftleşir ve yumurta bırakır. Yumurtadan çıkan süne yavruları, danenin süt ve sarı olum dönemindeki buğdayla beslenir. Bu beslenme sonucu danenin özü bozulur. Bu buğdaydan ekmek ve makarna yapılamadığı için çiftçilerimiz ürünü yemlik olarak değerinden aşağı satmak zorunda kalır. Bu da hem çiftçimiz açısından hem de ülke ekonomisi açısından büyük zarar demektir. ” dedi.

Süne ile mücadelede kültürel tedbirler alınması gerektiğini ifade eden müdürlük yetkilileri, şu uyarılarda bulundu: “Hububat dışında ürünlere ağırlık verilmeli, mera alanları tahrip edilmemeli, keklik, bıldırcın gibi kuş türleri korunmalı, çünkü süne ve diğer zararlıların baş düşmanı bu kuş türleridir. Bunları korumak için tedbirler alınmalıdır. Kanal ve tarla kenarlarında yetişen ağaç ve ağaçlıklar korunmalı. Sünenin doğada çoğalmasını engelleyen faydalı böceklere yaşam ortamı hazırlanmalıdır. ”

Bu yıl itibari ile il genelinde 9 ilçe ve 282 köyde 2 milyon 500 bin dekarlık alanda sürvey çalışması yapılacağı aktarılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Bu çalışmalar il genelinde 16 sürvey ekibi ile bir kontrol ekibi olmak üzere toplam 55 personel tarafından yürütülecektir. Ekiplerimiz yaklaşık 2 haftadır arazilerde süne takibi yapmaktadır. Aynı zamanda süne ekipleri kımıl sürvey çalışmalarını da yaparak, çiftçimizi bilgilendirecektir. Kesafetin yoğun olduğu tüm ekili alanlarda yer aletleri ile çiftçilerimiz tarafından ilaçlama yapılacaktır. ”

Süne ve kımıl mücadelesine 25 Nisan’da başladıklarını hatırlatan yetkililer, “Bu mücadelemiz Temmuz ayı başına kadar devam edecektir. 70 günlük süre içerisinde ilimiz merkezle birlikte Sorgun, Sarıkaya, Şefaatli, Boğazlıyan, Çayıralan, Çandır, Yenifakılı ve Yerköy ilçemiz olmak üzere toplam 9 ilçe ve 282 köyde 2 milyon 500 bin dekarlık alanda tarama çalışması yapılacaktır. ” açıklamasında bulundu.

Hiç yorum yapılmamış!

YORUM YAP

İsim:
Email:
Site:
Yorum: