logo

Şefaatli'ye Hoşgeldiniz.
Tarih: 08-21-2017
Saat: 03:52

Rss
Site Map Contacts anasayfa
Anasayfa » Köylerimiz » Hamzalı Köyü
Reklam
yazarYazar: Umut | tarihTarih: 9 Temmuz 2011 / 22:58 | etiketEtiketler: , , ,

Hamzalı Köyü

Hamzalı Köyü; Celali isyanlarından önce, şimdiki oturum yerinin 2 km. batısındaki Örençeşme – virançeşme, mevkiinde kurulu iken, Celali isyanlarından sonra, yukarı kanağın uzantısı olan, karasu-kanak çayı kenarına taşınmıştır. Hamzalı Köyü halkı Oğuz boyundan, Mamalu Türkmenlerinin, Ağçalu oymağındandırlar.

Coğrafi Konumu

Hamzalı Köyü: tarihi araştırmalarda da adı geçen, ve şefaatli ilçesinde, delice çayına karışarak Kızılırmağa dökülen karasu-kanak çayı-deresi kenarında kuruludur. Karasu çayı üzerinde bulunan tek kayda değer köprü Hamzalı köyündedir ve asfalt yol bu köprü, üzerinden geçmektedir. Bu köprü aynı zamanda; Çaydoğan, Temlik, Tahiroğlu, Sarıkent, Kuzayca, Kabakini, Karasenir, Karahasanlı, Kozaklı gibi çevre Köy ve Beldeler, ile İlçelere geçit verirken, Şefaatli-Kayseri arası seyahati de bu karayolu sağlamaktadır. Ankara-Kayseri arası Demiryolu Köy içerisinden geçmektedir. Hamzalı-Yozgat arası mesafe 60 km, Hamzalı-şefaatli arası mesafe 7 km. Hamzalı-Karahasanlı arası mesafe 21 km. Hamzalı-Kozaklı arası mesafe 37 km. Hamzalı-Kayseri mesafe ise 135 km.dir. Hamzalı Köyü deniz seviyesinden 941 m. yüksekliğindedir.
razi yapısı ve yüzey şekilleri dalgalı üzlüklerden oluşmaktadır. Kayda değer yükseltiler bulunmamaktadır. Resmi kurumlardan alınan bilgilere göre Köyün 2009 yılı itibariyle toplam arazi miktarı: 9980 dekardır. Bu Arazinin yaklaşık %83 ekilip dikilebilir alanı kapsamaktadır. Toplam arazi miktarı içerisinde 59 dekarlık bağ.bahçe alanı ile 1183 dekarlık köy mer’a alanı ve Köy tüzel kişiliğine ait yaklaşık 500 dekarlık bir mer’a alanı da bulunmaktadır. Ekilip dikilebilir alanların toprak yapısı killi.tınlı.kumlu, killi.kumlu.humuslu yapıdadır.

Hiç yorum yapılmamış!

YORUM YAP

İsim:
Email:
Site:
Yorum: