logo

Şefaatli'ye Hoşgeldiniz.
Tarih: 08-17-2017
Saat: 08:55

Rss
Site Map Contacts anasayfa
Anasayfa » Haber » Güneydoğu’da Hasadı Tamamlayan Biçerdöverler Şefaatli’ye Dönüyor
Reklam


Türkiye tarımının önemli bir kısmının hasadını yapan Yozgat’ın Yerköy ve Şefaatli ilçelerindeki yaklaşık 2 bin biçerdöverci, hasat mevsimi için gittikleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin hasadını tamamlayarak Yozgat’a dönmeye başladı.

Biçerdöverciler, bu yıl hububat hasadının çok iyi olduğunu belirterek, “Allah’a şükür, bu yıl oldukça bol yağış oldu. Tabi bu da ekili ürünlere yaradı. Bizler Adana, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da hububatın biçimini yaptık. Buğday ve arpa önceki yıllara göre çok güzel verimliydi. ” dedi.

Yozgat’ın Yerköy ilçesi ve Sekili beldesinin hasadının başladığını ifade eden Biçerci Nizam Bozkurt, “Biz zaten Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerimizin hasadını tamamlamamızın ardından, durmaksızın İç Anadolu bölgemizin hasadına başlıyoruz.

Şimdi Yerköy ilçemize bağlı Sekili beldemizde başladık. İlimizin hasadı yapıldıktan sonra Sivas’a doğru, o bölgelerimize gideceğiz. Çünkü ilimizin hasadı biterken Sivas bölgesinin hasadı ancak yeni biçilir hale geliyor, o yüzden bizler de böyle sırayla hasadı yapıyoruz. ” diye konuştu.

Bu yıl biçerdöver ücretlerinin geçen yıl ile aynı fiyatta olduğunu ifade eden Bozkurt, şunları söyledi: “Bu yıl biçerdöver ücreti, geçen yılla aynı diyebiliriz, pek bir artış olmadı.

Geçen yıl dönümünü 7 ile 8 lira arasında biçiyorduk, bu yıl da aynı fiyattan biçeceğiz. Dane dökülmesinin önüne geçilmesi adına biçerdöverlerimizin bakımını düzenli olarak yapıyoruz. Bu yıl yağışların uzun süreli devam etmesinden dolayı yaklaşık 10 gün gecikmeli hasada başladık. “

Hiç yorum yapılmamış!

YORUM YAP

İsim:
Email:
Site:
Yorum: