logo

Şefaatli'ye Hoşgeldiniz.
Tarih: 08-17-2017
Saat: 08:52

Rss
Site Map Contacts anasayfa
Anasayfa » Haber » Çoban Köpeği Irklarını Koruyacak
Reklam
yazarYazar: Umut | tarihTarih: 8 Aralık 2011 / 12:33 | etiketEtiketler: , , , , ,

Kangal,Yozgat Kangal,Şefaatli Kangal,Sivas Kangal
Hollanda’da polis teşkilatından emekli Abdullah Çakır, Yozgat’ın Şefaatli ilçesine kurduğu köpek üretim çiftliğinde Kangal, Alabay, Orta Anadolu Malaklısı, Akbaş cinsi safkan Türk çoban köpeği ırklarını korumayı amaçlıyor.

Bozok Türk Çoban Köpekleri Üretim Çiftliği sahibi Abdullah Çakır, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, çiftliği kurmakla, Türk çoban köpeklerini dünyaya tanıtmayı ve bu ırkların bozulmadan gelecek nesillere taşınmasını amaçladığını belirtti.

Dünyada 280’in üzerinde köpek ırkı bulunduğunu anlatan Çakır, şöyle konuştu:

“Avrupalılar bu işi ticarete dönüştürmüş. Ben 17 yıl Hollanda polis teşkilatında görev yaptım. Tanıdığım her iki polis arkadaşımdan biri, köpek eğitmenliği yapıyordu. Eğitilmiş bir polis köpeğini, yaklaşık 4 bin avroya satıyorlar. Dünyanın Türk çoban köpeklerine ihtiyaç var. Dünyanın değişik yerlerinde, yabani hayvanların çiftliklere kadar gelerek, buradaki hayvanlara zarar verdiğini artık sıkça duyuyoruz. Bunun önüne geçilmesini Türk çoban köpekleri sağlayabilir. Biz Avrupa gibi bu işi ticarete dönüştürebilirsek, bu pazarı iyi bir şekilde kullanabiliriz. Ama bizim insanlarımız bu gibi açılımlara kapalı.”

Üç dönüm arazi üzerine kurulu çiftlikte, köpeklerin sağlık kontrollerini görevli veteriner hekimin yaptığını ifade eden Çakır, Akbaş, Kangal, Alabay ve Orta Anadolu Malaklısı olmak üzere 4 türün mevcut olduğunu, ayrıca çiftlikte Türk tazıları ve bazı yabancı ırk köpekler de bulunduğunu kaydetti

Hiç yorum yapılmamış!

YORUM YAP

İsim:
Email:
Site:
Yorum: