logo

Şefaatli'ye Hoşgeldiniz.
Tarih: 08-21-2017
Saat: 03:37

Rss
Site Map Contacts anasayfa
Anasayfa » Arsiv - Aralık 2011
yazarYazar: Umut | tarihTarih: 31 Aralık 2011 / 16:15

Yeni Yıl
Yeni Yılınız Mübarek ve Kutlu Olsun.Unutmamakta Fayfa var.Yüce Allah(c.c)’a Önce Sağlık için sonra Maddi istekte Bulunalım.Hepimize Huzur Dolu Yıllar Nasib Etsin Yüce Allah(c.c).Mutlu ve Umut-lu Yıllar.

yazarYazar: Umut | tarihTarih: 20 Aralık 2011 / 15:11

Yozgat’ın Sorgun ilçesi yakınlarında bulunan tarihi yeraltı şehri. Yaklaşık 4000 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne bağlı bir arkeolog ekibi tarafından çıkarılma çalışmaları sürmektedir.

Kerkenes
Kerkenes ve Güneş Tutulması

Efsaneye göre, Persler Batı’ya doğru büyük bir sefer başlatmış ancak Friglere ait Kerkenes Şehri’nin surlarını geçememişlerdir. Kanlı savaşlar günlerce sürer. Bir gün savaş sırasında güneş tutulması yaşanır. Bunun üzerine Frigler savaşmayı bırakır ve böylece Persler şehre girerek yağmalarlar.
2006 yılında gerçekleşen büyük güneş tutulmasını birçok bilimsel kuruluş Kerkenes tarihi şehrinin üzerinde bulunan tepeden izlemiştir.

KERKENES’TE KAZI ÇALIŞMALARI

yazarYazar: Umut | tarihTarih: 20 Aralık 2011 / 14:46

Alişar Höyüğü

Alişar Höyüğü, Yozgat’ın 45 km güneydoğusunda, Alişar köyünün kuzeyinde bulunan bir höyüktür.Yozgatlılar’ın pek fazlası bu höyükten habersizlerdir.Hatta %90 görmemiştir bile.

Tarihi

Alişar Höyük, M.Ö. 4. binyılda Bakır Çağında M.Ö. 1. binyıl arasında yerleşilmiştir. M.Ö. 3. binyıldaki Erken ve Orta Tunç çağında Alişar surlarla çevrili bir kent haline geldi. Nihayet bölgenin en önemli şehri haline geldi. Güneyindeki Kaniş (Kültepe) gibi, M.Ö. 2. binyılda Asurlu tüccarların geldiği bir ticaret merkezi haline geldi. Sonra şehir imha oldu; bu, yarı-efsanevi Hitit kralı Anitta’nın istilası sonucu olmuş olabilir. Anitta’nın Kussar adında bir şehri ele geçirdiğine dair kayıtlar vardır ve bu şehrin Alişar Höyük olduğu anlaşılabilmektedir. Hititler sonra kuzeyde bulunan Hattuşaş’ı başkent yaptılar. M.Ö. 1400-1200 döneminde Alişar muhtemelen Ankuwa adlı bir taşra kasabası idi. Çoğu Hitit yerleşkeleri gibi Geç Tunç Çağının sonunda, M.Ö. 12 yüzyılda yanıp imha edildi. Daha sonra Frigler burayı ele geçirdiler. Alişar yakınlarında Kerkenes’te Friglerden kalma büyük bir Demir Çağ kenti bulunmaktadır.

yazarYazar: Umut | tarihTarih: 16 Aralık 2011 / 17:20

Şefaatli.net

yazarYazar: Umut | tarihTarih: 8 Aralık 2011 / 12:33

Kangal,Yozgat Kangal,Şefaatli Kangal,Sivas Kangal
Hollanda’da polis teşkilatından emekli Abdullah Çakır, Yozgat’ın Şefaatli ilçesine kurduğu köpek üretim çiftliğinde Kangal, Alabay, Orta Anadolu Malaklısı, Akbaş cinsi safkan Türk çoban köpeği ırklarını korumayı amaçlıyor.

Bozok Türk Çoban Köpekleri Üretim Çiftliği sahibi Abdullah Çakır, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, çiftliği kurmakla, Türk çoban köpeklerini dünyaya tanıtmayı ve bu ırkların bozulmadan gelecek nesillere taşınmasını amaçladığını belirtti.

Dünyada 280’in üzerinde köpek ırkı bulunduğunu anlatan Çakır, şöyle konuştu:

Toplam 2 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12