logo

Şefaatli'ye Hoşgeldiniz.
Tarih: 08-21-2017
Saat: 03:46

Rss
Site Map Contacts anasayfa
Anasayfa » Arsiv - Eylül 2011
yazarYazar: Umut | tarihTarih: 30 Eylül 2011 / 22:32

Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde köylerden okullarına taşımalı servis ile giden öğrenciler, taşıma ihalesi sonuçlanmadığı için okullarına gidemiyorlar.2011-2012 eğitim öğretim yılı geçen hafta başlamasına rağmen Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde taşımalı sistem ile ilçe merkezine taşınan yaklaşık 500 öğrenci okula başlayamadı.

Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde köylerden okullarına taşımalı servis ile giden öğrenciler, taşıma ihalesi sonuçlanmadığı için okullarına gidemiyorlar.

2011-2012 eğitim öğretim yılı geçen hafta başlamasına rağmen Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde taşımalı sistem ile ilçe merkezine taşınan yaklaşık 500 öğrenci okula başlayamadı. Geçtiğimiz yıl öğrencileri taşıyan servis şoförleri bu yıl geçen yılın iki katı fiyat isteyince Şefaatli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan ihale 5 kez iptal edildi.

yazarYazar: Umut | tarihTarih: 30 Eylül 2011 / 22:29

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat’ta şeker pancarı hasadına başlandı. Ülke genelinde üretilen şeker pancarının yüzde 9’luk bölümünün üretildiği Yozgat’ta şeker pancarı hem bölge çiftçisi hem de güneydoğu illerinden gelen tarım işçilerinin geçim kaynağını oluşturuyor.

İlde en fazla şeker pancarı üretiminin yapıldığı Boğazlıyan, Yerköy, Şefaatli, Sorgun ve Sarıkaya’da şeker pancarı hasadı bazı yerde makine bazı yerde ise tarım işçileri tarafından yapılıyor. Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı İsmet Alparslan, il genelinde 170 bin dekar pancar ekimi ile ilk sırada Boğazlıyan ilçesinin geldiğini kaydetti. Başkan Alparslan, “Bölgemizde en fazla üretim ilçemizde yapılmaktadır. Bu bakımdan şeker pancarı bölge çiftçilerimizin en önemli geçim kaynağıdır. Bu yıl ilçemizde 170 bin dekar pancar hasadının yapılması planlanmaktadır. Şu an için pancar hasadımız yeni başladı. Kimi çiftçimiz makine ilen söküm yaparken, bazı çiftçilerimiz ise Güneydoğu bölgemizden gelen tarım işçilerine söküm yaptırmaktadır. Pancar veriminin bölge ortalaması ise bir dekardan yaklaşık 6 ton pancar elde edilmektedir. Makine ile bir dekar pancar hasadı 65 liraya yapılırken, tarım işçileri ile bir dekar 80-90 liraya yapılmaktadır.” dedi.

İl genelinde biri Boğazlıyan’da diğeri Sorgun’da olmak üzere iki şeker fabrikasının bulunduğunu hatırlatan Başkan Alparslan, “Fabrikaların bölgemizde olması şeker pancarı üretiminin önemini gözler önüne seriyor. Türkiye genelinde şeker fabrikaları, pancardaki kilogramda şeker oranı 16 polar üzerinden fiyat verirken Yozgat’ta bir kilogram pancar oranı 21-22 polar düzeyinde çıkıyor. Fakat şeker pancarı alım fiyatlarının geçen yılla aynı oranda olacağı tahmin ediliyor. Geçen yıl bir ton şeker pancarı 118 liradan alınıyordu. Hal böyle olunca çiftçi girdi masraflarını dahi kurtaramıyor. Gübre, mazot fiyatlarını ve diğer masrafları da eklersek çiftçinin pancardan kar elde etmesi mümkün değildir. Ancak devletimizin verdiği tarımsal destekler sayesinde ayakta durabilir. İnşallah ümidimiz devlet yetkililerimizin çiftçimize bu konularda biraz daha kolaylık sağlaması.” diye konuştu.

yazarYazar: Umut | tarihTarih: 25 Eylül 2011 / 0:42

TÜRKŞEKER A.ŞÖzelleştime Dairesi Başkanlığından Alınan Bilgiye Göre Yozgat Şeker Satılıyor.
Sefaatli.net Olarak Yozgat Şeker Haberini Vermiştik Satıldı Diye Haberimizin İkinci Tur İhalesi 11/11/2011 Tarihinde Yapılacak.

 T.C. BAŞBAKANLIK ÖZELLEŞTİRME İDARESİ BAŞKANLIĞINDAN YATIRIMCILARA DAVET

T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (İdare) tarafından 4046 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker A.Ş.)’ye ait Portföy-B: Malatya, Erzincan, Elazığ ve Elbistan Şeker Fabrikaları ile Portföy-C: Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker Fabrikaları portföy grubu olarak bir bütün halinde “Satış” yöntemi “Varlık Satışı” şeklinde uygulanmak suretiyle “Pazarlık Usulü” ile özelleştirilmek üzere ihale edilecektir.

yazarYazar: Umut | tarihTarih: 22 Eylül 2011 / 19:46

Doğan Göçer
Şehit Er Doğan Göçer’in anne ve babasının 4 yaşındayken ayrıldıkları öğrenildi.

Dün Van’ın Çatak ilçe merkezine 20 kilometre mesafede bulunan Melkuşan Yaylası Körüklü Vadisi’nde terör örgütü PKK mensuplarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, Yozgat’ın Sarıkaya ilçesine bağlı Tepedoğan köyü nüfusuna kayıtlı Er Doğan Göçer, 2 köy korucusu ile birlikte şehit oldu. Çatışmada 2 köy korucusu da yaralandı.

Doğan Göçer’in şehadet haberi, Tepedoğan köyünü yasa boğdu.

4 yaşında anne ve babasının ayrılmasından sonra İstanbul’da babasının yanında yaşayan şehit erin, köye ara sıra dedesinin yanına geldiği belirtildi. Köyde dedesinin evine gelen aile yakınları ve akrabaları gözyaşlarına boğuldu. Babasının İstanbul’dan Yozgat’a gelmek için yola çıktığı öğrenildi.

yazarYazar: Umut | tarihTarih: 15 Eylül 2011 / 15:05

Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoromen stil 120 kiloda altın madalya kazanan Rıza Kayaalp, şampiyonaya çok iyi hazırlandığını ve emeğinin karşılığını gördüğünü söyledi.

Rıza Kayaalp, karşılaşmanın ardından yaptığı açıklamada, 2009 ve 2010 dünya şampiyonalarında bronz madalya ile yetindiğini belirterek, “Çok iyi çalıştım, hedefim ülkemizde yapılacak şampiyonada altın madalya kazanmaktı. Bunu gerçekleştirdiğim için mutluyum. Kübalı rakibimle 2009 Dünya Şampiyonası’nda karşılaşmıştım. O maçta devreler 1-0, 1-0 bitmişti. O gün onu yeneceğime inandım. Bu şampiyonayla onun saltanatını sonlandırdım. Ona göre daha gencim ve güçlüyüm. Kübalı rakibime de bunu gösterdiğim için mutluyum. ”

Rıza Kayaalp, kendisine destek veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve antrenörlerine teşekkür etti.

Toplam 2 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12